Weronika Wojtach

Stworze. Słowiańskie Bogunki i Bogunowie

Słowian od zawsze łączyła bliska więź z naturą. Z tej bliskości wyrosło wiele opowieści, przepowiedni i legend o ukrywających się w przyrodzie istotach, które odpowiadają za zmiany zachodzące wokoło. Tłumaczono sobie w ten sposób niespodziewane zjawiska atmosferyczne, gwałtowne zmiany pogody i złudzenia optyczne. Tak powstały historie o demonach, boginkach i bogach, które z czasem stały się wierzeniami. Spisał je Czesław Białczyński, nazywając te istoty Bogunami i Bogunkami. Jego Leksykon stał się dla mnie inspiracją do stworzenia własnej impresji na temat wybranych zjaw. Tworząc serię fotografii i kostiumów Stworze, nie odwzorowywałam opisanych wyobrażeń, ale przetworzyłam dawne emocje przez pryzmat własnej wrażliwości oraz z perspektywy obecnego świata z jego wiedzą i świadomością.

Stworze są moimi autorskimi kostiumami inspirowanymi cechami Bogunów, a także przyrodą, pośród której chciałam je odnaleźć na fotografii.

Wszystkie użyte tkaniny sama przekształcałam, barwiłam i wybarwiałam, aby formą były jak najbliższe naturze. Część szyłam ręcznie, aby zachować ich wypukłości i delikatną fakturę. Na niektórych za pomocą cyjanotypii odbiłam rośliny. Wyróżnia je charakterystyczny dla tej tradycyjnej techniki fotograficznej błękit pruski. Wszystkie kostiumy stworzyłam na potrzeby średnioformatowej fotografii, która jest w projekcie równorzędną wypowiedzią. Stworze to seria 14 zdjęć – kostiumowa interpretacja, która jest refleksją nad nieuchwytnymi zjawiskami otaczającego nas świata.

(ur. 1995)
Studia: Wydział Scenografii ASP w Warszawie (2014–2019) i w ramach programu Erasmus+ Accademia di Belle Arti di Brera w Mediolanie (2016). Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018). Zajmuje się projektowaniem kostiumów, scenografii do filmów, teledysków, filmów komercyjnych i sesji zdjęciowych oraz fotografią; m.in. realizowała kostiumy do polskiej części filmu Whatever Happens Next J. Porksena (2018) oraz projektowała kostiumy do filmu Chłopcy z motylkami M. Filipowicza (2018). Współprowadzi Galerię18A w Warszawie, organizuje wystawy i scenografie ekspozycji.

price