Julia Filińska

Projekt scenografii do filmu pod tytułem Krocząc w ciemności na podstawie powieści Leonie Swann

Studia to czas na artystyczne poszukiwanie, podejmowanie ryzyka, na które często nie można pozwolić sobie w pracy zawodowej. Czas, w którym pracowałam nad swoim dyplomem był
dla mnie niezwykle inspirujący i z pewnością ukształtował moje spojrzenie na scenografię jako sztukę, ale również jako rzemiosło. Podjęłam się zaprojektowania przestrzeni do powieści, która łączy w sobie świat magiczny z realnym, istoty fantastyczne z ludźmi, magię z codziennym życiem. Podczas pracy nad dyplomem moja wyobraźnia cały czas zderzała się z realiami budowania dekoracji w studiu filmowym czy pracy na planie. W rezultacie powstał projekt, który mógłby zostać zrealizowany, ale przede wszystkim taki, który pozwolił mi na zabawę konwencją, formą, kolorem oraz dał upust mojej kreatywności.

(ur. 1996)
Studia: Wydział Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2014–2019). W czasie studiów zrealizowała kilkadziesiąt etiud teatralnych i filmowych we współpracy ze studentami Akademii Teatralnej w Warszawie i Warszawskiej Szkoły Filmowej. Scenograf w niezależnej grupie teatralnej Potem-o-tem (od 2016). Spektakle i filmy z jej scenografią były pokazywane na wielu festiwalach, m.in. Camerimage w Bydgoszczy, Forum Młodej Reżyserii w Krakowie czy Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie.

price