Agata Witczak

Pozostałość

Projekt Pozostałość obejmuje trzy realizacje wideo ukazujące wpływ człowieka na otaczającą go materię oraz późniejsze rozproszenie skutków jego działania. Każde z ujęć przedstawia sytuacje tuż po interakcji między człowiekiem a otoczeniem i przestrzenią. Projekt odnosi się do różnych działań: biernych – nawiązujących do nieustannej siły nacisku, wywieranej na stykające się z ciałem powierzchnie; mimowolnych – takich jako pozostawianie po sobie ciepła oraz aktywnego działania człowieka, którego skutkiem jest wywarcie widocznego wpływu na formę otoczenia.

Zamysłem pracy jest wizualne przedstawienie relacji człowiek – przedmiot – świat. Przedmioty posiadają właściwości pozwalające na zachowanie i zapamiętanie naszej energii. W każdym z przedstawionych przypadków ślad po ludzkim działaniu zanika, a energia przekazana przedmiotom zostaje rozproszona. Jej zanik spowodowany jest przez siłę entropii, która nieustannie wpływa na świat. Chwilowość i przemijanie pozostałych po interakcji człowieka śladów jest kluczowym przekazem tej pracy.

(ur. 1995)
Studia: Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego (2014–2017), Wydział Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych (2017–2019). Dziedziny działalności artystycznej: fotografia, wideo, scenografia, grafika komputerowa. Laureatka nagrody głównej w kategorii debiuty na festiwalu VMA Poland za teledysk do utworu Aha Juliana Uhu (2018); nominacja w kategorii plastyczna aranżacji przestrzeni na Festiwalu Polskich Wideoklipów YACH FILM za ten sam teledysk (2019). Wystawa indywidualna Jedyna taka, Pin Up Studio, Warszawa (2017).

price